BMW M3 GT E36

01. december 2015

BMW M3 GT bol homologačné špeciál pre okruhové preteky. Vzniklo ho pre tieto účely len 356 kusov a s väčšinou je amen. Tento krásny je teraz k dostaniu

Veľa fanúšikov BMW si chce zaobstarať M3 E46, čo je samozrejme pochopiteľné, zrovna tento M3 je špičkové auto. Lenže to samozrejme nie je jediná vynikajúca M3, ktorá u BMW M vznikla, ešte než sa z motošportu stal skôr marketing. Z predchádzajúcej generácie E36 je špičkovým strojom limitovaná homologačné edícia M3 GT, ktorá vznikla len vo 356 exemplároch.

BMW sa s M3 E36 chcelo homologovať pre pretekanie vo FIA-GT triedy II, IMSA GT a v medzinárodných vytrvalostných pretekoch. A preto potrebovalo vyrobiť určitý počet cestných áut pre homologáciu. Tak sa stalo, že po vývoji a výrobe prvých prototypov v roku 1994 bola v roku 1995 spustená výroba M3 GT. Trvala len asi päť mesiacov, než bolo všetkých 356 kusov vyrobených a predaných.

Od štandardnej M3 E36 sa líši v niekoľkých kľúčových veciach. GT dostalo nastaviteľné predné lízatko a väčšie zadné krídlo - z viditeľných zmien. Dvere sú hliníkové a hmotnosť sa šetrila aj na ďalších miestach, takže na váhe ukáže o 30 kg menej než štandardné M3 E36. Predné odpruženie je tuhšie a karoséria je vystužená pre lepšiu torznú tuhosť

Trojlitrový motor S50B30 dostal nové sania a upravenou vačkový hriadeľ u sania, závodné olejové čerpadlo s dvoma sacími rúrkami v olejovej vani, ktorá bola tiež upravená. Zdvihla sa aj jeho kompresia na 10,8 a zmenila sa elektronika, čo znamenalo výkon 295 koní v 7 100 otáčkach a 323 Nm v 3 900 otáčkach. Maximálka sa zdvihla na 275 km / h, ale to bolo sčasti absenciou obmedzovača rýchlosti.

Unikátny na tomto vozidle bola tiež farebná kombinácia - údajne u všetkých vyrobených kusov bola karoséria v britskej závodnej zelenej a interiér v zelenej Mexico. Vzhľadom na to, že farba nemeckých závodných áut bola vždy strieborná, je to zaujímavá voľba, však aj toto robí z M3 GT docela unikát. A navyše pekný, tmavo zelená trojke E36 pristane ako máloktorá iná farba.

BMW M3 GT E36

BMW M3 GT E36

BMW M3 GT E36