Zmeny v povinnej výbave vozidla

31. január 2019

Zmena povinnosti výmeny lekárničky z dôvodu expirácii možno uvítame už v lete.

Každá autolekárnička je v súčasnosti označená dátumom expirácie (spotreby). Ak si ho neustrážite a pri kontrole to zistí policajt, môže vám dať pokutu 50 eur, v správnom konaní až 100 eur. Problém môžete mať aj pri technickej kontrole, bez platnej lekárničky nemusíte prejsť technickou kontrolou vozidla.

Nová lekárnička kúpite do 15 €.

Po novom chce štát motoristom dovoliť, aby v rámci povinnej výbavy mohli mať lekárničku aj po dátume spotreby. „V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva pripravujeme zmenu, aby vodiči už nemuseli pravidelne meniť autolekárničky len kvôli ich exspirácii," priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Podmienkou ale bude, že obsah musí byť kompletný a jednotlivé pomôcky nedotknuté a nerozbalené. Podobnú zmenu zaviedli minulý rok v Českej Republike.

 
 

Exspirácia môže mať vplyv na utierky a tampóny s antimikrobiálnym účinkom, ktoré môžu stratiť schopnosť dezinfekcie, niektoré náplaste môžu po rokoch stratiť lepivosť. Tieto komponenty však pri záchrane ľudského života nie sú nevyhnutné. „Všetky tieto veci sú na drobné poranenia. Keby sa pri nehode neošetrili, tak sa nič nestane," dodáva dlhoročný záchranár.

Navyše pri prvej pomoci ide podľa neho skôr o zručnosti toho, kto zachraňuje, ako o materiál, ktorý má v tej situácii. „Keď niekto vie poskytnúť prvú pomoc, tak mu stačia dva, tri kusy hocičoho. A keď nevie alebo nechce poskytnúť prvú pomoc, tak môže mať pri sebe aj sklad zdravotníckeho materiálu a aj tak to nepomôže,” hovorí Dobiáš.

Ak zmena vyhlášky prejde legislatívnym procesom, lekárničky po dátume spotreby v autách by mohli byť realitou ešte tento rok v lete.